تلاش برای رفع محدودیت تردد کامیون های ایرانی در مرز مشترک با ترکمنستان

1400/10/18 - 09:16

عبور و مرور کامیون های ایرانی در مرز مشترک کشورمان با کشور ترکمنستان از اواخر سال 98 به بهانه شیوع ویروس کرونا با محدودیت روبه رو شده و این مشکل با گذشت نزدیک به 2 سال، همچنان پابرجا است.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، براساس آخرین گزارش های دریافتی از وضعیت پایانه‌های مرزی مشترک دو کشور، محدودیت‌هایی که برای تردد کامیون داران ایرانی اعمال شده و تأثیر آن بر حجم تبادلات تجاری از طریق مرزهای مورد اشاره چشم گیر است، ادامه دارد.

با توجه به اهمیت اقتصادی پایانه‌های مرزی مشترک ایران با ترکمنستان به منظور ترانزیت کالا به کشورهای آسیای مرکزی و همچنین تسهیل در عبور و مرور کامیونداران کشورمان، رسیدگی به این موضوع از طریق مراجع دیپلماتیک کشور ضروری به نظر می رسد.

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی که تنها مرجع رسمی صدور گواهی نامه بین المللی رانندگی و پلاک ترانزیت و همچنین نماینده فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی در ایران شناخته می شود، به عنوان یکی از زنجیره های مرتبط با حوزه ترانزیت کالا و در ارتباط مستقیم با ناوگان حمل و نقل عمومی کشور اعم از رانندگان و شرکت های حمل و نقل بین المللی، پیگیری این موضوع مهم و رفع معضل یاد شده را در دستور کار خود قرار داده است.

محدودیت تردد ناوگان حمل و نقل عمومی با شروع پاندمی کرونا از سوی بسیاری از کشورها اعمال شد؛ اما پس از بهبود نسبی شرایط و آغاز واکسیناسیون عمومی این محدودیت‌ها برطرف و تردد با شرایط ویژه ادامه پیدا کرد.

 با این وجود این شرایط برای تردد ناوگان حمل و نقل عمومی کشور ایران به ترکمنستان همچنان با محدودیت و منع کامل مواجه است.